Spring Social League 2012

Dates
15 October - 10 December
League Organiser
Dale Baldwin, Eliza Burke-Polden

This league has ended! Please visit our leagues page to view current and upcoming leagues.

Spring League will run on Monday nights at Sandown Park (with additional games at the Uni Rugby Oval) from October to December. There will be two divisions, Learn to Play and intermediate, with games scheduled between 6:00 and 8:30pm. First up, on Monday the 15th of October, there will be a free “Come & Try” session for anyone who is interested in the lovely sport of ultimate! New players are more than welcome and existing players are encouraged to bring along as many friends and family members as possible! Games will then commence on Monday the 22nd October.

The Learn to Play division will provide an introduction to the game with a focus on learning the rules and some basic tactics. There will be examples and lessons provided to players from accredited coaches, along with weekly opportunities to get out on the field and play. More details are available on the Learn to Play information page. Intermediate division promises some faster-paced action and will suit players who have played one or two leagues in the past. This will be a great opportunity to develop your game in a fun and friendly environment.

Learn to Play Division - Final Results

Premiers
Blueberry Muffins
Runners up
Ollie's Army
Spirit Prize
Blueberry Muffins & The Minions
Style in Final
Orin Winter
Guts in Final
Michael Flemming
Most Improved
Serina Cameron & Christopher Haines

Intermediate Division - Final Results

Premiers
¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1!
Runners up
Burnt Waffles
Spirit Prize
Crumbs
Guts in Final
Andy Cole
Most Improved
Ruth Davies & Ian Tait
Social Beginner 6:00 - 7:00pm (60 minutes)
Social Intermediate 7:00 - 8:20pm (80 minutes)

Social Beginner Schedule

Date Round Field 1 (River) Field 2 (Mountain) Field 3 (Back)
Oct 15 Come & Try
Oct 22 1 The Minions vs Self Identified Geeks Ollie's Army vs Blueberry Muffins Better Green than Mean vs Disco Joe
Oct 29 2 The Minions v Disco Joe Self Identified Geeks v Ollie's Army Blueberry Muffins v Better Green than Mean
Nov 5 3 The Minions v Better Green than Mean Self Identified Geeks v Blueberry Muffins Ollie's Army v Disco Joe
Nov 12 4 Better Green than Mean v Self Identified Geeks Blueberry Muffins v Disco Joe The Minions v Ollie's Army
Nov 19 5 The Minions v Blueberry Muffins Self Identified Geeks v Disco Joe Ollie's Army v Better Green than Mean
Nov 26 6 The Minions v Self Identified Geeks Ollie's Army v Blueberry Muffins Better Green than Mean v Disco Joe

The finals will be played over two weeks, with all at least two teams able to make the grand final.

Date Round Field 1 (River) Field 2 (Mountain) Field 3 (Back)
Dec 3 semi finals A: (1st v 4th) B: (2nd v 3rd) C: (5th v 6th)
Dec 10 grand final Grand Final: (winner A v winner B) 3rd place: (winner C v loser B) 5th place: (loser C v loser A)

Social Intermediate Schedule

Date Round Field 1 (Sandown) Field 2 (Uni Car Park) Field 3 (Uni Hedge)
Oct 15 Come & Try
Oct 22 Pickup Pickup Grounds Unavailable
Oct 29 1 Crumbs v Bubble Squeek Rambo ¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1! v Democratic People's Republic of Southern Tasmania Burnt Waffles  v The Mighty Hucks
Nov 5 2 Crumbs v ¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1! Democratic People's Republic of Southern Tasmania v Burnt Waffles The Mighty Hucks v Bubble Squeek Rambo
Nov 12 3 Crumbs v The Mighty Hucks ¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1! v Burnt Waffles Democratic People's Republic of Southern Tasmania v Bubble Squeek Rambo
Nov 19 4 The Mighty Hucks v ¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1! Burnt Waffles v Bubble Squeek Rambo Crumbs v Democratic People's Republic of Southern Tasmania
Nov 26 5 Crumbs v Burnt Waffles ¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1! v Bubble Squeek Rambo Democratic People's Republic of Southern Tasmania v The Mighty Hucks

The finals will be played over two weeks, with all at least two teams able to make the grand final.

Date Round Field 1 (Sandown) Field 2 (Uni Car Park) Field 3 (Uni Hedge)
Dec 3 semi finals A: (1st v 4th) B: (2nd v 3rd) C: (5th v 6th)
Dec 10 grand final Grand Final: (winner A v winner B) 3rd place: (winner C v loser B) 5th place: (loser C v loser A)

Social Beginner

Team Name The Minions Self Identified Geeks Ollie's Army Blueberry Muffins Better Green than Mean Disco Joe
Colour Yellow Red White Blue Green Black
Captain Chris Willis Andrew Wong Seth Langford Kevin Harris Ben Hendriks
Spirit Captain/Coach Peter Marendy Grady Cowley Eliza Burke-Polden Jason de Puit Steve Wright Joe Boyer
Women Tania Cesile Sarina Cameron Carly Ward Liz Knox Masni Bennett Felicity Hargraves Eliza Burke-Polden
Elbie Swart Heather Hutchens Penelope Hextall Jessica Prins Elizabeth Perks
Alexandra Karagiannakis
Louise Mooney Teresa Langerak Ellen Brooksbank Maria Clemens Bec Dorgelo Sara Blaikie Olivia Hogarth Anna Wilson Bree Harder Bec Crowe
Men Peter Marendy Chris Willis Gareth Wells Simon Sullivan Nick Brakey
Muhammad Abid Mumtaz
Aidan Cameron-Smith
Grady Cowley Nicholas Oldfield
David Nahodil Anthony Kelsall Michael Zehemeister Terry Bryan Jethro Bartle
Andrew Hutchens Andrew Wong Christopher Haines Richard Vanderaa Paul Hutchens Qiuyue Huang Michael Fleming Joel Holmes Jason de Puit Seth Langford Glenn Langerak Nick Smith Orin Winter Anton Vikstrom Steve Wright Nick Marendy Laurence Port Kevin Harris Bruce Davis Joe Boyer Dale Baldwin Ben Hendriks Alex Wilson Josh Ashley
Tim Johnson

Social Intermediate

Team Name Crumbs ¡¡¡¡¡¡TIM JOHNSON!!!1! Democratic People's Republic of Southern Tasmania Burnt Waffles The Mighty Hucks Bubble Squeek Rambo
Colour Blue Black White
Captain
Spirit Captain
Women Jessie Lea
Eliza Burke-Polden
Elizabeth Langford
Kim Burleigh Alice McGushin Anthia Pittas Annie Benham Millie Rooney Carly Ward Claudia Cheng Amina Eldaleh Amy Bennett Alice Paterson Robert Masni Bennett Gab Cesile Ruth Davies Shavawn Donoghue Angela Charles Ellen Brooksbank
Men Ken Suber
Elvin Lea
Alex De Vries
Seth Langford
Joe Boyer
Grady Cowley
Chris Willis
Ian Tait
Luke Paine
Tim Johnson Josh Ashley Felix Kennedy Matt Lyons Matt Smith
Tim Stoneman Dale Baldwin Warrick Reed Michael Bird
Tom Fahey Phillip Wong
Nick Oldfield Michael Zehmeister Nick Marendy Luke Edwards Bayden Seliga
Keiren Blake
Mike Baker
Mark Verrall
Andy Cole
Robert Campbell Smith
Anton Vikstrom
Rudolf Geissler
Aung Zaw
Basil Van Reit
Carlos Jimenez
Duncan Kirkwood
Stan Robert
Jason de Puit
Steve Wright
Jonathan Murphy
Jack Rintoul
Ollie McKay
Gus McKay Ollie
Maxwell
Digby Ayton
Andrew Binny
David Griffin
Matt Berne
Peter Marendy
Arthur Edwards
Matt Petrie
David Cooke
Johny Glover
Nathan Glover
Luke Bryan
Shaun Thurstan
Team Played Wins Losses Ties Forfeits Points Goals For Goals Against Goal Diff.
1 Blueberry Muffins 6 4 0 2 0 16 28 18 10
2 Ollie's Army 6 4 2 0 0 14 32 23 9
3 The Minions 6 3 2 1 0 13 26 19 7
4 Disco Joe 6 1 2 3 0 11 20 23 -3
5 Self Identified Geeks 6 0 3 3 0 9 17 24 -7
6 Better Green than Mean 6 0 2 3 1 8 16 32 -16

 

Better Green than Mean | Blueberry Muffins | Disco Joe | Ollie's Army | Self Identified Geeks | The Minions

Better Green than Mean

Round 1 Better Green than Mean 3 Disco Joe 3
Round 2 Better Green than Mean 5 Blueberry Muffins 5
Round 3 Better Green than Mean 2 The Minions 7
Round 4 Better Green than Mean 4 Self Identified Geeks 4
Round 5 Better Green than Mean forfeit game to Ollie's Army
Round 6 Better Green than Mean 2 Disco Joe 3

Blueberry Muffins

Round 1 Blueberry Muffins 4 Ollie's Army 2
Round 2 Blueberry Muffins 5 Better Green than Mean 5
Round 3 Blueberry Muffins 4 Self Identified Geeks 3
Round 4 Blueberry Muffins 4 Disco Joe 4
Round 5 Blueberry Muffins 4 The Minions 2
Round 6 Blueberry Muffins 7 Ollie's Army 2

Disco Joe

Round 1 Disco Joe 3 Better Green than Mean 3
Round 2 Disco Joe 2 The Minions 4
Round 3 Disco Joe 4 Ollie's Army 6
Round 4 Disco Joe 4 Blueberry Muffins 4
Round 5 Disco Joe 4 Self Identified Geeks 4
Round 6 Disco Joe 3 Better Green than Mean 2

Ollie's Army

Round 1 Ollie's Army 2 Blueberry Muffins 4
Round 2 Ollie's Army 5 Self Identified Geeks 2
Round 3 Ollie's Army 6 Disco Joe 4
Round 4 Ollie's Army 7 The Minions 6
Round 5 Ollie's Army won game by forfeit over Better Green than Mean
Round 6 Ollie's Army 2 Blueberry Muffins 7

Self Identified Geeks

Round 1 Self Identified Geeks 2 The Minions 2
Round 2 Self Identified Geeks 2 Ollie's Army 5
Round 3 Self Identified Geeks 3 Blueberry Muffins 4
Round 4 Self Identified Geeks 4 Better Green than Mean 4
Round 5 Self Identified Geeks 4 Disco Joe 4
Round 6 Self Identified Geeks 2 The Minions 5

The Minions

Round 1 The Minions 2 Self Identified Geeks 2
Round 2 The Minions 4 Disco Joe 2
Round 3 The Minions 7 Better Green than Mean 2
Round 4 The Minions 6 Ollie's Army 7
Round 5 The Minions 2 Blueberry Muffins 4
Round 6 The Minions 5 Self Identified Geeks 2
Team Played Wins Losses Ties Forfeits Points Goals For Goals Against Goal Diff.
1 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 5 3 2 0 0 11 57 54 3
2    TIM JOHNSON!!!1! 5 3 2 0 0 11 59 48 11
3 Crumbs 5 3 2 0 0 11 58 51 7
4 Burnt Waffles 5 2 2 1 0 10 53 55 -2
5 The Mighty Hucks 5 2 2 1 0 10 56 59 -3
6 Bubble Squeek Rambo 5 1 4 0 0 7 47 63 -16

 

Bubble Squeek Rambo | Burnt Waffles | Crumbs | Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania | The Mighty Hucks |    TIM JOHNSON!!!1!

Bubble Squeek Rambo

Round 1 Bubble Squeek Rambo 10 Crumbs 13
Round 2 Bubble Squeek Rambo 11 The Mighty Hucks 15
Round 3 Bubble Squeek Rambo 7 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 10
Round 4 Bubble Squeek Rambo 13 Burnt Waffles 12
Round 5 Bubble Squeek Rambo 6    TIM JOHNSON!!!1! 13

Burnt Waffles

Round 1 Burnt Waffles 10 The Mighty Hucks 10
Round 2 Burnt Waffles 12 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 11
Round 3 Burnt Waffles 13    TIM JOHNSON!!!1! 11
Round 4 Burnt Waffles 12 Bubble Squeek Rambo 13
Round 5 Burnt Waffles 6 Crumbs 10

Crumbs

Round 1 Crumbs 13 Bubble Squeek Rambo 10
Round 2 Crumbs 9    TIM JOHNSON!!!1! 10
Round 3 Crumbs 15 The Mighty Hucks 10
Round 4 Crumbs 11 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 15
Round 5 Crumbs 10 Burnt Waffles 6

Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania

Round 1 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 13    TIM JOHNSON!!!1! 10
Round 2 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 11 Burnt Waffles 12
Round 3 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 10 Bubble Squeek Rambo 7
Round 4 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 15 Crumbs 11
Round 5 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 8 The Mighty Hucks 14

The Mighty Hucks

Round 1 The Mighty Hucks 10 Burnt Waffles 10
Round 2 The Mighty Hucks 15 Bubble Squeek Rambo 11
Round 3 The Mighty Hucks 10 Crumbs 15
Round 4 The Mighty Hucks 7    TIM JOHNSON!!!1! 15
Round 5 The Mighty Hucks 14 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 8

   TIM JOHNSON!!!1!

Round 1    TIM JOHNSON!!!1! 10 Democratic Peoples Republic of Southern Tasmania 13
Round 2    TIM JOHNSON!!!1! 10 Crumbs 9
Round 3    TIM JOHNSON!!!1! 11 Burnt Waffles 13
Round 4    TIM JOHNSON!!!1! 15 The Mighty Hucks 7
Round 5    TIM JOHNSON!!!1! 13 Bubble Squeek Rambo 6