Summer Social League 2011

Dates
17 January - 28 March
League Organiser
Andy Cole
League Assistants
Nick Moles, Tim Johnson

This league has ended! Please visit our leagues page to view current and upcoming leagues.

Summer League will run on Monday nights at Sandown Park from January-March. There will be two divisions, beginner and intermediate, with games scheduled between 6:00 and 8:30pm.

The free Come & Try session is Monday January 10 at Sandown Park from 6:00-7:30pm.

Beginner Division - Final Results

Premiers
Hyperbolic
Runners up
Rainbow Sheep
Spirit Prize
Not That Organised
Style in Final
Nicholas Oldfield
Guts in Final
Theresa Parton
Most Improved
John Stephenson & Theresa Parton

Intermediate Division - Final Results

Premiers
Kink-out
Runners up
Zoom
Spirit Prize
Lift
Style in Final
Matt Petrie
Guts in Final
Grady Cowley
Most Improved
Angela Charles & Matt Lyons
Social Intermediate 6:00 - 7:20pm (80 minutes)
Social Beginner 7:30 - 8:20pm (50 minutes)

Social Beginner Schedule

Date Round Field 1 (River) Field 2 (Mountain)
Jan 17 1 Not that organised v Hyperbolic Rainbow Sheep v Tait'n8ers
Jan 24 2 Not that organised v Rainbow Sheep Hyperbolic v Tait'n8ers
Jan 31 3 Hyperbolic v Rainbow Sheep Not that organised v Tait'n8ers
Feb 7 4 Rainbow Sheep v Tait'n8ers Not that organised v Hyperbolic
Feb 14 No games—public holiday
Feb 21 5 Hyperbolic v Tait'n8ers Not that organised v Rainbow Sheep
Feb 28 6 Not that organised v Tait'n8ers Hyperbolic v Rainbow Sheep
Mar 7 7 Not that organised v Hyperbolic Rainbow Sheep v Tait'n8ers
Mar 14 No games—public holiday

The finals will be played over two weeks, with all 4 teams able to make the grand final.

Date Round Field 1 (River) Field 2 (Mountain)
Mar 21 semi finals A: (1st v 4th) B: (2nd v 3rd)
Mar 28 grand final Grand Final: (winner A v winner B) 3rd place: (loser A v loser B)

Social Intermediate Schedule

Date Round Field 1 (River) Field 2 (Mountain) Field 3 (Back Field)
Jan 17 1 Kink-out v Wobblies Lift v Ninjapizza Drop Table; v Zoom
Jan 24 2 Ninjapizza v Zoom Kink-out v Lift Wobblies v Drop Table;
Jan 31 3 Lift v Drop Table; Wobblies v Zoom Kink-out v Ninjapizza
Feb 7 4 Wobblies v Ninjapizza Kink-out v Drop Table; Lift v Zoom
Feb 14 No games—public holiday
Feb 21 5 Kink-out v Zoom Wobblies v Lift Ninjapizza v Drop Table;
Feb 28 6 Drop Table; v Zoom Lift v Ninjapizza Kink-out v Wobblies
Mar 7 7 Ninjapizza v Zoom Wobblies v Drop Table; Kink-out v Lift
Mar 14 No games—public holiday

The finals will be played over two weeks, with all at least two teams able to make the grand final. More details soon.

Social Beginner

Team Name Not that organised Hyperbolic Rainbow Sheep Tait'n8ers
Colour white blue red black
Captain John Kristensen Tim Heap Jeram Cowley Andrew Binny
Spirit Captain Basil van Riet
and Shavawn Donoghue
Alastair Hovington Andrew Cole Ian Tait
Women Pamela Cinquini
Shavawn Donoghue
Emma Gardner
Felicity Hargraves
Saan Katelaar
Rebecca Dorgelo
Sarah Michael
Theresa Parton
Angela Mackenzie
Ellen Brooksbank
Sara Cullen
Men Dale Short
John Kristensen
John Stephenson
Maddy Svoboda
Matt Berne
Peter Cinquini
Rudi Geissler
Alastair Hovington
Callan Mclaughlin
Jarrah Day
Jemery Day
Jonathan Murphy
Tim Heap
Andrew Cole
Corne Kloppers
Jeram Cowley
Nicholas Marendy
Nicholas Oldfield
Peter Marendy
Andrew Binny
Chris Willis
Ian Tait
Grady Cowley
Luke Paine

Social Intermediate

Team Name Kink-out Wobblies Lift Ninjapizza Drop Table; Zoom
Colour orange gold white black green blue
Captain Basil van Riet Patrick Dunne? David Wilson Patrick Neasy Nick Moles Grady Cowley
Spirit Captain Shavawn Donoghue ? Steve Wright Joe Boyer Michael Dunne Andrew Binny
Women Alice McGushin
Shavawn Donoghue
Alice Patterson-Robert
Elizabeth Langford
Ruth de Vries
Laura Reid
Millie Rooney
Amy Bennett
Ellen Brooksbank
Masni Bennett
Ella Millard
Sarah Michael
Angela Mackenzie
Cate Lansdell
Elyse Smith
Men Basil van Riet
Chris Wright
John Kristensen
Ken Suber
Matt Petrie
Nic Jansen
Shaun Thurstans
Tim Johnson
Alex de Vries
Andrew Johnston
Daniel Henderson
Ollie McKay
Patrick Dunne
Sam Henry
Seth Langford
Stan Robert
Andrew Cole
David Griffin
David Langford
David Wilson (2775)
Nick Marendy
Peter Marendy
Reed Burgette
Steve Wright
Callan McLaughlin
Charles Wendell-Smith
Jack Redpath
Joe Boyer
Matt Platts
Owen Short
Patrick Neasey
Phillip Wong
Charlie Prevost
David Wilson (16737)
Matt Lyons
Matt Smith
Michael Dunne
Nicholas Oldfield
Nick Moles
Stew Wilde
Andrew Binny
Andrew Wong
Aung Zaw
Grady Cowley
Jason Wong
Jeram Cowley
Matthew Berne
Mike Baker

Finals

At the end of the league the following prizes were awarded:

Spirit Prize: Not That Organised
Champions: Hyperbolc
Style in the final: Nicholas Oldfield
Guts in the Final: Theresa Parton

The results from the finals games are as follows:

Grand Final Hyperbolic 8 Rainbow Sheep 7
3 vs 4 Playoff Tait'n8ers 7 Not that organised 4

Semi Finals

The results from the semi-finals games are as follows:

1st vs 4th Hyperbolic 7 Tait'n8ers 3
2nd vs 3rd Not that organised 5 Rainbow Sheep 6

Round Robin

Team Played Wins Ties Losses Forfeits Points Goal Diff. Spirit Average Spirit Points
1 Hyperbolic 7 4 1 2 0 16 0 13.3 93
2 Not that organised 7 3 1 3 0 14 0 14.3 100
3 Rainbow
Sheep
7 2 2 3 0 13 1 13.6 95
4 Tait'n8ers 7 3 0 4 0 13 -1 14.0 98

Hyperbolic | Not that organised | Rainbow Sheep | Tait'n8ers

Round 1 Hyperbolic 5 Not that organised 6
Round 2 Hyperbolic 5 Tait'n8ers 4
Round 3 Hyperbolic 7 Rainbow Sheep 6
Round 4 Hyperbolic 7 Not that organised 5
Round 5 Hyperbolic 4 Tait'n8ers 3
Round 6 Hyperbolic 7 Rainbow Sheep 7
Round 7 Hyperbolic 3 Not that organised 7

Round 1 Not that organised 6 Hyperbolic 5
Round 2 Not that organised 5 Rainbow Sheep 6
Round 3 Not that organised 3 Tait'n8ers 9
Round 4 Not that organised 5 Hyperbolic 7
Round 5 Not that organised 5 Rainbow Sheep 5
Round 6 Not that organised 8 Tait'n8ers 4
Round 7 Not that organised 7 Hyperbolic 3

Round 1 Rainbow Sheep 4 Tait'n8ers 7
Round 2 Rainbow Sheep 6 Not that organised 5
Round 3 Rainbow Sheep 6 Hyperbolic 7
Round 4 Rainbow Sheep 5 Tait'n8ers 6
Round 5 Rainbow Sheep 5 Not that organised 5
Round 6 Rainbow Sheep 7 Hyperbolic 7
Round 7 Rainbow Sheep 9 Tait'n8ers 4

Round 1 Tait'n8ers 7 Rainbow Sheep 4
Round 2 Tait'n8ers 4 Hyperbolic 5
Round 3 Tait'n8ers 9 Not that organised 3
Round 4 Tait'n8ers 6 Rainbow Sheep 5
Round 5 Tait'n8ers 3 Hyperbolic 4
Round 6 Tait'n8ers 4 Not that organised 8
Round 7 Tait'n8ers 4 Rainbow Sheep 9

Finals

At the end of the league the following prizes were awarded:

Spirit Prize: Lift
Champions: Kink-out
Style in the final: Matt Petrie
Guts in the Final: Grady Cowley

The results from the finals games are as follows:

Grand Final Kink-out 14 Zoom 10
3 vs 4 Playoff Wobblies 11 Ninjapizza 8
Wooden Spoon Lift won game by forfeit over Drop Table:

Semi Finals

The results from the semi-finals games are as follows:

1st vs 4th Lift 11 Zoom 14
2nd vs 3rd Kink-out 13 Wobblies 10
5th vs 6th Ninjapizza won game by forfeit over Drop Table:

Round Robin

Team Played Wins Ties Losses Forfeits Points Goal Diff. Spirit Average Spirit Points
1 Lift 7 6 0 1 0 19 34 14.0 98
2 Kink-out 7 6 0 1 0 19 19 12.4 87
3 Wobblies 7 4 0 3 0 15 18 12.7 89
4 Zoom 7 2 0 5 0 11 -27 13.6 95
5 Ninjapizza 7 2 0 5 1 10 -24 10.0 70
6 Drop Table: 7 1 0 6 0 9 -20 12.9 90

Drop Table: | Kink-out | Lift | Ninjapizza | Wobblies | Zoom

Round 1 Drop Table: 11 Zoom 13
Round 2 Drop Table: 8 Wobblies 12
Round 3 Drop Table: 5 Lift 11
Round 4 Drop Table: 7 Kink-out 14
Round 5 Drop Table: 10 Ninjapizza 11
Round 6 Drop Table: 14 Zoom 12
Round 7 Drop Table: 14 Wobblies 16

Round 1 Kink-out 10 Wobblies 8
Round 2 Kink-out 12 Lift 15
Round 3 Kink-out won game by forfeit over Ninjapizza
Round 4 Kink-out 14 Drop Table: 7
Round 5 Kink-out 13 Zoom 8
Round 6 Kink-out 13 Wobblies 12
Round 7 Kink-out 15 Lift 13

Round 1 Lift 18 Ninjapizza 7
Round 2 Lift 15 Kink-out 12
Round 3 Lift 11 Drop Table: 5
Round 4 Lift 14 Zoom 5
Round 5 Lift 11 Wobblies 9
Round 6 Lift 14 Ninjapizza 9
Round 7 Lift 13 Kink-out 15

Round 1 Ninjapizza 7 Lift 18
Round 2 Ninjapizza 13 Zoom 5
Round 3 Ninjapizza forfeit game to Kink-out
Round 4 Ninjapizza 3 Wobblies 13
Round 5 Ninjapizza 11 Drop Table: 10
Round 6 Ninjapizza 9 Lift 14
Round 7 Ninjapizza 12 Zoom 14

Round 1 Wobblies 8 Kink-out 10
Round 2 Wobblies 12 Drop Table: 8
Round 3 Wobblies 14 Zoom 7
Round 4 Wobblies 13 Ninjapizza 3
Round 5 Wobblies 9 Lift 11
Round 6 Wobblies 12 Kink-out 13
Round 7 Wobblies 16 Drop Table: 14

Round 1 Zoom 13 Drop Table: 11
Round 2 Zoom 5 Ninjapizza 13
Round 3 Zoom 7 Wobblies 14
Round 4 Zoom 5 Lift 14
Round 5 Zoom 8 Kink-out 13
Round 6 Zoom 12 Drop Table: 14
Round 7 Zoom 14 Ninjapizza 12