Winter Social League 2013

Dates
28 July - 8 September
League Organiser
Eliza Burke-Polden, Patrick Neasey

This league has ended! Please visit our leagues page to view current and upcoming leagues.

Winter League will be indoors on Sunday afternoons at Aurora Stadium from July through to early September. There will be two divisions, beginner and intermediate, with games scheduled between 3:00 and 5:00pm.

Beginner division will suit new players to ultimate, and the indoor format is a great way to learn how to throw without some adverse environmental factors!

Intermediate division promises a fast-paced push-pass plethora of fun for anyone who has played some ultimate before and is looking for some good games to keep them warm on Sunday afternoon.

Beginner Division - Final Results

Premiers
Make it Up
Runners up
Blackout
Spirit Prize
The Indoor Kites
Style in Final
Rachel Ng
Guts in Final
Alice McGushin
Most Improved
Lilith Cole, Tim Fielder

Intermediate Division - Final Results

Premiers
Bluke
Runners up
Pit Stop
Spirit Prize
Pit Stop
Style in Final
Ethan Direen, Roman Seliga
Guts in Final
Jessica Widdison
Most Improved
Jessica Widdison, Shervin Jafari
Social Beginner 3:00 - 3:50pm (50 minutes)
Social Intermediate 4:00 - 4:50pm (50 minutes)

Social Beginner Schedule

Date Round Court 1 Court 2
Jul 28 1 Make it Up v Blackout Shadow v The Indoor Kites
Aug 4 2 Blackout v The Indoor Kites Make it Up v Shadow
Aug 11 3 Blackout v Shadow Make it Up v The Indoor Kites
Aug 18 4 Make it Up v Blackout Shadow v The Indoor Kites
Aug 25 5 Blackout v The Indoor Kites Make it Up v Shadow

The finals will be played over two weeks, with all four teams able to make the grand final.

Date Round Court 1 Court 2
Sep 1 semi finals A: (Make it Up v The Indoor Kites) B: (Blackout v Shadow)
Sep 8 grand final Grand Final: (winner A v winner B) 3rd place: (loser A v loser B)

Social Intermediate Schedule

Date Round Court 1 Court 2
Jul 28 1 Pit Stop v Firestorms UTas Black v Bluke
Aug 4 2 Firestorms v Bluke Pit Stop v UTas Black
Aug 11 3 Firestorms v UTas Black Pit Stop v Bluke
Aug 18 4 Pit Stop v Firestorms UTas Black v Bluke
Aug 25 5 Firestorms v Bluke Pit Stop v UTas Black

The finals will be played over two weeks, with all four teams able to make the grand final.

Date Round Court 1 Court 2
Sep 1 semi finals A: (UTAS Black v Bluke) B: (Firestorms v Pit Stop)
Sep 8 grand final Grand Final: (winner A v winner B) 3rd place: (loser A v loser B)

Social Beginner

Team Name Make it Up Blackout Shadow The Indoor Kites
Colour Red Black White Blue
Captain Dale Baldwin Patrick Neasey Luke Bryan Peter Marendy
Spirit Captain Liz Knox Timothy Fielder Andy Cole Andrew Wong
Women Liz Knox
Rachel Ng
Zoe Hernstadt
Alice McGushin
Francesca Cobden-Watts
Katharina Alter
Sarah Woods
Lilith Cole
Isabelle Graham
Anja Marendy
Eliza Burke-Polden
Men Dale Baldwin
Foong Yi Chao
Felix Kennedy
Matt Lyons
Patrick Neasey
Timothy Fielder
Warwick Reed
Nick Beeton
Luke Bryan
Andy Cole
Matthew Stock
Grady Cowley
Roman Seliga
Reuben McCormack
Peter Marendy
Andrew Wong

Social Intermediate

Team Name Pit Stop Firestorms UTas Black Bluke
Colour  White Red Black Blue
Captain  Dale Baldwin Patrick Neasey Claudia Cheng Luke Edwards
Spirit Captain  Peter Marendy Alice McGushin Jarrah Rubeinstein Luke Bryan
Women Jessica Widdison
Zoe Hernstadt
Alice McGushin
Dahlia Foo
Claudia Cheng
Kristina Beckham
Eliza Burke-Polden
Men Dale Baldwin
David Nahodil
Michael Zehmeister
Nicholas Oldfield
Felix Kennedy
Matt Lyons
Peter Marendy
Grady Cowley
Patrick Neasey
Nick Smith
Leo Chia
Andrew Wong
Warwick Reed
Ken Suber
Jarrah Rubeinstein
Shervin Jafari
Isaac Tay
Khor Hock
Edward Luttrell
Kevin Harris
Luke Bryan
Luke Edwards
Ethan Direen
Aidan Walsh
Arthur Edwards
Roman Seliga
Charlie Prevost
Stewart Wilde

Finals

Grand Final: Make it Up (18) def. Blackout (10)

3v4 Playoff: The Indoor Kites (14) def. Shadow (6)

Round Robin

Team Played Wins Losses Ties Forfeits Points Goals For Goals Against Goal Diff.
1 Make It Up 5 3 1 1 1 11 47 47 0
2 Blackout 5 2 2 1 0 10 55 49 6
3 Shadow 5 2 2 1 0 10 48 44 4
4 The Indoor Kites 5 1 3 1 0 8 47 57 -10

 

Blackout | Make It Up | Shadow | The Indoor Kites

Blackout

Round 1 Blackout 6 Make It Up 6
Round 2 Blackout 10 The Indoor Kites 11
Round 3 Blackout 15 Shadow 9
Round 4 Blackout 11 Make It Up 13
Round 5 Blackout 13 The Indoor Kites 10

Make It Up

Round 1 Make It Up 6 Blackout 6
Round 2 Make It Up 12 Shadow 11
Round 3 Make It Up 16 The Indoor Kites 9
Round 4 Make It Up 13 Blackout 11
Round 5 Make It Up forfeit game to Shadow

Shadow

Round 1 Shadow 8 The Indoor Kites 8
Round 2 Shadow 11 Make It Up 12
Round 3 Shadow 9 Blackout 15
Round 4 Shadow 10 The Indoor Kites 9
Round 5 Shadow won game by forfeit over Make It Up

The Indoor Kites

Round 1 The Indoor Kites 8 Shadow 8
Round 2 The Indoor Kites 11 Blackout 10
Round 3 The Indoor Kites 9 Make It Up 16
Round 4 The Indoor Kites 9 Shadow 10
Round 5 The Indoor Kites 10 Blackout 13

Finals

Grand Final: Bluke (13) def. Pit Stop (10)

3v4 Playoff: UTas Black def. Firestorms

Round Robin

Team Played Wins Losses Ties Forfeits Points Goals For Goals Against Goal Diff.
1 UTas Black 5 5 0 0 0 15 66 44 22
2 Firestorms 5 3 2 0 0 11 51 49 2
3 Pit Stop 5 1 4 0 0 7 51 62 -11
4 Bluke 5 1 4 0 0 7 41 54 -13

 

Bluke | Firestorms | Pit Stop | UTas Black

Bluke

Round 1 Bluke 7 UTas Black 10
Round 2 Bluke 8 Firestorms 9
Round 3 Bluke 7 Pit Stop 13
Round 4 Bluke 8 UTas Black 13
Round 5 Bluke 11 Firestorms 9

Firestorms

Round 1 Firestorms 14 Pit Stop 8
Round 2 Firestorms 9 Bluke 8
Round 3 Firestorms 8 UTas Black 13
Round 4 Firestorms 11 Pit Stop 9
Round 5 Firestorms 9 Bluke 11

Pit Stop

Round 1 Pit Stop 8 Firestorms 14
Round 2 Pit Stop 10 UTas Black 14
Round 3 Pit Stop 13 Bluke 7
Round 4 Pit Stop 9 Firestorms 11
Round 5 Pit Stop 11 UTas Black 16

UTas Black

Round 1 UTas Black 10 Bluke 7
Round 2 UTas Black 14 Pit Stop 10
Round 3 UTas Black 13 Firestorms 8
Round 4 UTas Black 13 Bluke 8
Round 5 UTas Black 16 Pit Stop 11